Helmert Woudenberg blogt: "Ik ben kleinzoon van een NSB’er en nog erger misschien, zoon van een SS’er"
Acteur Helmert Woudenberg kruipt in de rol van Hatty Waterman, de enige overlevende van een Joods gezin dat werd gedeporteerd en vermoord.
Ik voel mij bij Pauw en Witteman wel op mijn plaats, in ieder geval best op mijn gemak. Graag had ik na afloop nog even wat gedronken, maar ik werd aangesproken door een brandwacht van wie twee ooms aan het Oostfront hadden gestreden en toen ik in het café kwam, was dat praktisch leeg. Terwijl ik later hoorde dat jullie nog in de redactiekamer zaten, maar later, toen ik al op weg naar huis was, toch naar het café zijn gekomen. Ik hoorde ook dat Job Cohen, met wie ik een heel prettige ontmoeting had, mij nog had willen spreken. Geef hem vooral mijn telefoonnummer. Ik sta hem graag te woord. Of ik regel kaartjes voor hem, als hij, zoals hij tijdens de uitzending uitsprak, de voorstelling wil komen zien.
Het verweer van Cohen verweerde tegen allerlei verwijten rond de aanpak van de terreurdreiging vond ik heel plausibel en getuigen van goed bestuur. Hoewel ik nog had willen zeggen dat als je mensen oppakt die alleen nog maar verdacht zijn, je de uiterste correctheid op moet kunnen brengen. Dat is nou niet direct gebeurd. Ook onmiddellijke en welgemeende excuses waren op hun plaats geweest. De kwestie ligt wel gevoelig. Zijn de Marokkanen nu wat de Joden toen waren? De minderheidsgroep waar alle maatschappelijke onvrede maar op afgereageerd wordt? Terwijl natuurlijk terreurdreiging uiterst serieus genomen moet worden.
Wat mijn eigen aandeel betreft, het lijkt zo alweer voorbij te zijn. Alsof het een minuutje duurt. De moeilijkste vraag is dan wel: hoe voelt het voor de zoon van een NSB’er om in de huid te kruipen van een voortvluchtige Jood? Nu ben ik de kleinzoon van een NSB’er en nog erger misschien, de zoon van een SS’er. Ik ben in pleeggezin, ver van mijn eigen familie, opgegroeid en heb totaal geen last van een tweede generatie trauma. Bij het maken van Waterman, is dan ook mijn orthodox-christelijke overgrootvader het enige familielid dat door mijn hoofd speelt. Ik ben bij het maken van mijn solo een acteur die bevlogen is van een zinnig verhaal. Van een persoonlijke verwerkingstherapie is daarbij totaal geen sprake. Ik kan in alle objectiviteit zeggen dat de voorstelling alleen maar een eerbetoon wil zijn aan de Amsterdamse Jodenhoek en het gezin Waterman. Een verhaal dat staat voor vele gezinnen. Bij het spelen van Pim Fortuyn spookte, vreemd genoeg, het foute verleden van mijn familie veel meer door mijn hoofd dan nu.
Het verhaal van Rob Zomer maakte indruk op me. Het is ook weer het verhaal van een gewone soldaat, waardoor weer veel schrijnender tot je doordringt wat er is gebeurd, dan dat je het uit de mond van Voorhoeve of Karremans hoort.
Heer Woudenberg, mij lijkt dat je de Joden van toen niet kunt vergelijken met de Marokkanen van nu. De Joden waren doorgaans aangepaste Nederlanders in taal en cultuur en vredelievende,harde werkers. En zonder opdringerige godsdienst. Dat ontbreekt er nog wel eens aan bij veel Marokk.medelanders(de goede niet te na gesproken) Zie te veel en te vaak verongelijkte, opgewonden standjes met heel lange tenen, die zich altijd maar weer tekort gedaan voelen. Met name bij de jongere generatie heethoofden. Voor de camera is een ander verhaal, dan zijn het allemaal onschuldige lieverdjes. Door alles heen in bescherming genomen door familie en marok. gemeenschap. En dat maakt het nou precies zo moeilijk.
Veel succes gewenst met uw nieuwe stuk op de planken. Hoewel u van na de oorlog bent, moet de achtergrond van uw ouders toch een drempel geweest zijn om u zo te kunnen inleven in de hoofdfiguur. Mijn respect daarvoor.
Excuses moeten gevraagd worden aan de vrouw die melding maakte en niet aan burgemeester Cohen.
Het boek over Ans van Dijk “Als slachtoffers daders worden” heeft bij mij toch wel gerede twijfel opgeroepen over juistheid doodvonnis van Ans van Dijk.
Op de keper beschouwd is zij ook slachtoffer van het nazi regiem immers zij was joodse verraadster tegen wil en dank.
Zij had de keus joden aanbrengen of zelf afgevoerd worden,door doodsangst gedreven heeft ze voor het eerste gekozen.
Volgen haar slachtoffers met iets teveel enthousiasme daar zijn ook wel bewijzen voor maar andere joodse verraders zijn niet ter dood veroordeeld.
Dat zij lesbisch was speelde m.i.een grote rol bij haar doodvonnis.
Het nazisme is de hoofdschuldige,mensen die keus geven is misdadig.
Ben het helemaal met je eens Elisabeth,Joden van toen kun je niet vergelijken met Marokkanen van nu.
Ze zijn ook absoluut geen slachtoffer al proberen ze wel de slachtofferrol aan te nemen,ze roepen mij iets te vaak Hollandse hoer en” dat is toch niet normaal” als je iets aan te merken hebt op hun gedrag.
Ben de laatste die zou beweren dat DE MAROKKAAN bestaat dus Marokkanen zonder lange tenen trekken zich niets aan van mijn mail.
Heer Woudenberg het lijkt mij een indrukwekkend stuk wat u speelt.
Anders dan Elisabeth denk ik niet dat uw achtergrond een drempel zou zijn om u te kunnen inleven in de hoofdfiguur.
Je kunnen inleven heeft te maken met je eigen ik en niet met je achtergrond.
Je hebt gelijk, Anna, de eerste schuldigen in het geval van Ans van Dijk, waren de nazi’s. Er werkten ook joden bij de (perfecte, maar daardoor achteraf rampzalige) bevolkingsregisters, die hun joodse medeburgers moesten uitsorteren voor deportaties, maar daar zijn ook veel goede dingen geriskeerd, op straffe van de kogel.
Achteraf is het echter altijd makkelijker praten. Daar kwam bij dat de joden wel wisten van het bestaan van werkkampen, maar niet dat alle gedeporteerden bestemd waren voor de gaskamers. Zelfs bij de ondergrondse was men niet op de hoogte, buiten sporadische geruchten om, begreep ik later van mijn vader.
Na de oorlog was de haat t.a.v.verraders of wie daar voor werden aangezien, enorm groot en vooral bij hen die de gruwelen hadden overleefd. Ook dat was begrijpelijk.
Misschien zou men daar nu anders over oordelen. De doodstraf bestaat sowieso niet meer.
En dan te bedenken dat de regering Bush honderden concentratiekampen heeft laten bouwen.
Op FOX news wordt hier nu openlijk over gesproken.
Voor wie zijn die bedoeld?
Anoniempje
Zie:
http://argusoog.punt.nl/?id=480724&r=1&tbl_archief=&
Ook dat kun je niet vergelijken met de vernietigingskampen voor de Joden, anoniempje.
Hoe verschrikkelijk deze Bush-kampen ook waren/zijn, het gaat hier wel om gevangenen in oorlogstijd, die verdacht werden/worden van terrorisme, en die zelf voor niets terugdeinsden/-deinzen. Bij de Joden ging het om rücksichlos uitroeien van een hele bevolkingsgroep, incl. bejaarden, vrouwen, kinderen.
Vrouwen als Anne-Marie Rakhorst zijn het voor mij helemaal. Heerlijk dat positivisme en idealisme. Een pusher
voor het milieu. Daar zouden er meer van moeten zijn. Zie haar aanpak wel zitten, en gun haar van harte die Award.
Ook de 3 mannen waren dit keer interessant, ieder op eigen terrein.
Vond het een goede avond,P@W.
Engeland, maart 2009
De radicale moslimpreker Anjem Choudary ziet in Engeland graag de sharia ingevoerd. In zijn visie moeten dan alle vrouwen, zowel islamitische als niet-islamitische, een lange boerka dragen. Bovendien moeten ze hun handen bedekt houden. Choudary was vol lof over de aanslagen in Mumbai vorig jaar en zei eerder al dat ‘de vlag van Allah’ boven Downingstreet moet wapperen.
Choudary vindt ook dat mensen die overspel plegen, moeten worden gestenigd en dat alle alcohol moet worden verboden. Tevens vindt hij dat in rechtszaken het getuigenis van een man gelijkstaat aan de getuigenissen van twee vrouwen. Hij kondigde ook een ‘moslim-geboorte-explosie’ aan. Hij vindt dat gezinshoofden hun ‘familie tegen kerstmis moeten beschermen’.
Deze week riep hij de woede op van vele Britten, omdat hij Britse soldaten ‘lafaards’ noemde. Hij zat ook achter het moslimprotest in Luton tijdens de optocht van terugkerende troepen uit Irak.
Choudary is de leider van de Ahlus Sunnah wal Jamaah, een groep die opkwam nadat de extremistische al-Muhajiroun van de omstreden preker Omar Bakri Mohammed, werd verboden.
Hoelan denk je nog voor dat het hier ook kom
A, Je wordt al net zo’n drammerige fundamentalist als die Anjem Choudary. En net zo gevaarlijk.
@E,hoorde net het ochtendhumeur van Maarten v.R.
Hij riep politie en justitie op om misdadige banken te vervolgen ipv jacht op niet bestaande terroristen.
@A,in Engeland heb je verschillende islamitische rechtbanken die oa scheidingen en andere familieproblemen behandelen.
Choudary maakt gebruik van zijn recht op vrije meningsuiting,daar zijn jullie toch zo voor?????
Zeker ben ik daar voor.!!!
Maar deze gasten zijn een sekte en dat is levens gevaarlijk vergelijk het met de pest of vogelgriep.Adolf hitler was een gek kijk wat die bereikt heeft.Van deze gasten miljoenen over de hele wereld.
Hoorde ik ook, eerst dacht ik dat de putdeksel van mijn riool aan het omhoogkomen was, maar toen ik goed luisterde was het de sonore stem van onze mascotte. Er kwam wat gereutel uit en ik kon er weer tegen. Beter dan Idiols
@A,voorlopig zijn wij hier met miljoenen mensen in de meerderheid om te voorkomen dat de sharia of wat voor onzalig systeem wordt ingevoerd.
Weet dat praktisch de meerderheid van alle moslims in Nederland ook gruwen van de sharia.
En het is zo wezenvreemd aan onze cultuur dat het onmogelijk is dat zoiets kan existeren. Zelfs carnaval wil maar niet boven de rivieren beklijven, laat staan een religie. Denk dat we nog eerder kans hebben op een revival van dat wodan en donar en niet te vergeten freija.
En als we een burka moeten dragen dan het liefst in rood wit en blauw.
lekker fris!
@R,Maarten discrimineerde wel de oudere moslim,die te stijf en stram zou zijn om met een rugzakje vol explosieven naar Ikea te sjokken.
Ben bang dat Maarten daar meer van hoort of hebben krasse moslims een nat(incontinent)lontje?
Dat valt onder humor. Vind dat wel een verrijking. Maar een nat incontinet lontje, ik heb daar geen ervaring mee, kan biogas voortbrengen, je hoeft dan geeneens een rugzak mee te nemen.
Heb een zwak voor Freya, een van onze IJslandpaardjes heette zo, idd. één en al Liefde. En Vruchtbaarheid (baarde enkele veulens). Dus toch maar knielen op dat bed violen voor deze lentegodin ?
Knielen op een bed violen was een duidelijke epileptische aanval.
Wat niet wegneemt dat onze RK kerk vele heiligverklaringen aan deze ziekte heeft overgehouden.
’s Maandagsavonds is Maarten v.R. tegenwoordig even op EEN (België) in “DE LAATSTE SHOW” ( rond 10 uur) om zijn visie te geven op Amerikaanse ontwikkelingen.
Ook daar een droge zuurpruim, maar meestal om te lachen. En zijn eeuwige relativering werkt soms wel verfrissend.
Ja, dat was wel duidelijk, die man had hallucinaties of een psychische aandoening. Bij gebruik van drugs (zou hij?) of uithongering (Johannes op het eiland Patmos met zijn “Openbaringen) krijg je ook deze verschijnselen.
Of misschien bedwelmd door de viooltjesgeur…zaaaalig…Behalvede gevolgen voor hem en zijn gezin dan.
E,bedankt voor de tip,kijk zelf altijd naar Canvas.
Als het niet teveel moeite is herinner mij maandag er nog even aan.
Zijn depressieve gemompel vrolijkt mij altijd op.
Versterving wil ook nog wel eens helpen om tot het ware geloof te komen.
Siddharta schiet me gelijk te binnen,zijn inzichten spreken mij wel aan.
Ben even bezig met een zeer moeilijk werkje, wat jullie verder niet aangaat…., maar het is beyond versterven. ben dus even off line.
@R,het zit toch niet between je ears,sterkte
Hermann Hesse was een beetje mijn guru en “Panta Rhei” mijn levensfilosofie uit “Siddhartha”.
-Zal je een seintje geven, Anna, als mijn zeef het tenminste niet laat glippen. Heb datzelfde als jij, de recalcitrante mineurstemming van Maarten geeft mij ook een kick. Wat is dat toch in ‘n mens? Trouwens, écht somber is hij eigenlijk zelden, meer dwars en van : de soep wordt nooit zo heet gegeten…
Had hetzelfde met Hermann Hesse Elisabeth,heerlijk om bij die stroom te zitten en het leven nemen zoals het is.
H.H. geeft je veel om over na te denken. Ja,een beetje mediteren aan de oever van een kleine rivier, die niet weet waarheen hij stroomt, die obstakels neemt en niet weet dat hij uitmondt in de grote onbekende oceaan. Als een levensloop.Rustgevend idee.
Heb al zijn boeken op de plank. En zijn huizen een paar maal bezocht, (waarvan er nu een een museumpje is), in het bergdorp Montagnola (bij Lugano) Zo mooi daar.
Mooi zijn ook zijn gedichten, w.o. ouderdomsgedicht “STUFEN” met de eerste regels:
“Wie jede Blüte welkt und jede Jugend
dem Alter weicht, blüht jede Lebensstufe,
blüht jede Weisheit auch und jede Tugend
zu ihrer Zeit, und darf nicht ewig dauern.” enz.
Heb het compleet, dus als je behoefte hebt aan meer…!
Prachtig gedicht Elisabeth,al die fases in het leven gaan voorbij.
Ken het gedicht niet,dus als??
Daar komt’ie dan, aansluitend bij dauern:
“Es muss das Herz bei jedem Lebenssrufe
bereit zum Abschied sein und Neubeginne
um sich im Tapferkeit und ohne Trauern
in andre, neue Bindungen zu geben.
Und jedem Anfang wohnt ein Zauber inne,
der uns beschützt und der uns hilft zu leben.
Wir sollen heiter Raum um Raum durchschreiten,
An keinem wie an einer Heimat hängen,
der Weltgeist will nicht fesseln uns und engen,
er will uns Stuf’ um Stufe heben, weiten.
Kaum sind wir heimisch einem Lebenskreise
und traulich eingewohnt, so droht erschlaffen,
nur wer bereit zu Aufbruch ist und Reise,
mag lähmender Gewöhnung sich entraffen.
Es wird vielleicht auch noch die Todesstunde
uns neuen Räumen jung
entgegensenden,
des Lebens Ruf an uns wird niemals enden…
Wohlan denn, Herz, nimm Abschied und gesunde !
Hermann Hesse.
@Elisabeth wat een prachtig gedicht,Hermann Hesse heeft idd terecht de Nobelprijs voor literatuur gekregen.
Hoorde net dat het kabinet weer een stapje dichter bij een akkoord is gekomen over maatregelen crisis.
Doe mij steeds meer denken aan de paradox van Zeno,helft van de heltf van helft etc.
@Elisabeth,nog even over gedicht Hermann Hesse,zo onthecht en altijd klaar om te reizen is voor mij niet weggelegd.
Ik denk dat hij dat vooral overdrachtelijk bedoelt, Anna. Reizen kun je ook in de geest, door alle levensperiodes heen, door innerlijke ruimtes, het loslaten en opnieuw beginnen, het afscheid kunnen nemen van de ene levensfase en het ontdekken van de nieuwe. Best moeilijk soms.
Zeker als er onverwacht barriéres op je weg komen, zoals nu in jullie geval met ziekten, en je al, te vroeg voor je gevoel, de stap naar een andere fase moet zetten. (Ik schat jullie tussen de 50 en 60 ?)Om dan ook naast die stroom te gaan zitten en te kunnen zeggen “panta rhei”, het komt zoals het komt.Hoop dat het je lukt. En wie weet welke onverwachte cadeautjes het leven nog voor je in petto heeft ?
P.S. Anna, denk dat “Und jedem Anfang” moet zijn “In jedem Anfang”. Heb het te klakkeloos overgetypt van een stenciltje, nota bene gekregen in het Hesse-museumpje. Maar nu ik het overlees lijkt me dat niet te kloppen.
@Elisabeth,Hermann Hesse zegt in zijn grote wijsheid,dat je niet moet hechten en blijven in hangen in een bepaalde fase van je leven,alles is vergankelijk je moet altijd klaar zijn om te reizen en je geest vrij maken,doe je dat niet dan werkt dat verlammend,zul je nooit die stap hoger kunnen maken om het eeuwige zijn te bereiken.
Als je los van alles bent kun je steeds weer in een nieuwe ruimte stappen.
Elisabeth geloof niet dat ik in staat ben zo”n hoogte te bereiken,lekker blijven hangen en weinig verandering daar voel ik mij het beste bij.
Mooie samenvatting, Anna.
Heb in deze tijd wel eens moeite met mensen die niet bereid zijn over te stappen van het ene levensstadium naar het andere. Mensen die coûte que coûte jong willen blijven bijvoorbeeld. De plastische chirurgie viert hoogtij. En mannen van veertig die zich nog vaak gedragen als pubers van 16 / 18 jaar
Heb vanavond geen P&W gezien en kom er morgen ook niet aan toe (oppasdag), maar naar Koot en Bie gekeken. Viel me niet mee. Ze hebben toch wel hun tijd gehad, lijkt me.
Slaap lekker allemaal.
@Elisabeth,had nog een stukje erbij geschreven dat dit gedicht zou passen in de wachtkamer van de plastisch chirurg,maar heb het weer gewist.
Heb naar Hugo Claus en Koot en Bie gekeken.
Was niet mijn P@W avond,slaap lekker.
Hallo,
Ik kijk helaas geen tv , maar kwam dit toevallig tegen.
Nog een toevalligheid is dat ik ook waterman heet.
En woonachtig ben in Amsterdam.
Ik heb problemen met een paar marokkaansevoetballende jongeren die de boel verpesten op de dijk waar ik woon.
Ze schelden me uit via het raam naar binnen terwijl ik in de woonkamer zit (met mijn kleine kinderen)voor dingen die ik liever voor me houd.
Zelfs als ik mijn dorp binnenrijd staan er hakenkruisen op de dorpsborden. Gelukkig maakt de gemeente dit binnen 3 uur schoon.
Hoe akelig is dat. Mijn menora’s staan niet in het zicht en mijn mezoesa heb ik van het huis afgehaald.
Waarom moet dit allemaal?